Fabryka Sztuki w Łodzi
ul. Tymienieckiego 3
90- 365 Łódź
www.fabrykasztuki.org
tel. +48 42 646 88 65
Napisz do nas!
halo@festiwalkropkaikreska.com
Ola Shaya:
a.shaya@festiwalkropkaikreska.com
Anna Mrozińska-Szmajda
a.mrozinska-szmajda@festiwalkropkaikreska.com
Kamila Majchrzycka-Szymańska
k.majchrzycka@festiwalkropkaikreska.com

O NAS
WSPÓŁTWORZYMY Festiwal, który w centrum stawia książkę obrazkową i ilustrację jako podstawowy kod i język, dostępny dla każdego. Pokazujemy fenomen picturebooków: jak rozwija się ten rodzaj twórczości oraz jak inspiruje inne dziedziny kultury i sztuki.
Działamy jako KOLEKTYW. Łączymy swoje silne strony, uzupełniamy się i wspieramy. Myślimy, planujemy, szukamy, organizujemy i wspólnie jesteśmy odpowiedzialne za Festiwal Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA. Połączyła nas potrzeba działania opartego na zaufaniu i empatii, na rzecz edukacji kulturalnej i podmiotowo traktowanego młodego człowieka.
Pracujemy kreatywnie i wierzymy, że możemy, dzięki otwartości na różnorodność, wspierać w rozwoju dzieci, młodzież, rodziny i przestrzenie edukacji i sztuki. Jesteśmy przekonane, że EDUKACJA i KULTURA tworzy społeczeństwo (podobnie, jak kropka i kreska są podstawowymi znakami, które mogą zbudować każdy obraz).
Zapraszamy Was do spotkania z kulturą. Słowem. Obrazem. I człowiekiem w jego bogactwie.

OLA SHAYA
Producentka, kuratorka, animatorka kultury, koordynatorka projektów międzynarodowych, edukacyjnych i artystycznych. Zawodowo i emocjonalnie związana z Teatrem CHOREA oraz Fabryką Sztuki w Łodzi.
Twórczyni Festiwalu Książki Obrazkowej „KROPKA+KRESKA” oraz Festiwalu „LATAWIEC I TRĄBKA”, który pierwszą edycję miał w Edynburgu. Kuratorka wystaw dla dzieci „Przytul Polskę” (Łódź Design Festival) i „Malowane ptaki” (Etno Polska). Współtwórczyni pokoju do zabaw i warsztatów „Dziki pokój” w Lublinie. Na nocnych spacerach z psem wymyśliła spektakl muzyczny „Dzień dobry Pinky Mouse”, który sprawił, że w Fabryce Sztuki pojawiło się wiele mysz. Stypendystka Federation of Scottish Theatre i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Budżet Mama Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy. Wielbicielka sztuki przyjemnej, miłośniczka dalekich podróży i bliskich spacerów z psem. Chciałaby być obibokiem, ale nie potrafi.

ANNA MROZIŃSKA-SZMAJDA
Animatorka kultury, polonistka, pasjonatka sztuki książki dla dzieci, kuratorka wystaw. Realizuje autorskie projekty działań warsztatowych, spotkań realizujących idee myślenia krytycznego i pedagogiki twórczości. Humanistka wierząca w moc działań performatywnych, zwłaszcza tych – społecznie zaangażowanych. Hobbystycznie wielbicielka partyzantki ogrodniczej i zapachu żyznej, ogrodowej ziemi.
Współtwórczyni Festiwalu Książki Obrazkowej „KROPKA+KRESKA”. Związana (w latach 2013-2020) z łódzkim Teatrem Pinokio w zakresie działań edukacyjnych i społecznych: m.in. w projektach „Włącz teatr”, „Punkty kultury”, kuratorka Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela; współtwórczyni działań edukacyjnych w ramach projektu nagrodzonego w ramach III Konkursu im. J.Dormana – „Wolę się ścigać niż zakochiwać”. Współpracuje z wydawnictwami, szkołami, bibliotekami i organizacjami pozarządowymi w zakresie promocji czytelnictwa i edukacji kulturalnej. Stworzyła blog www.pozarozkladem.blogspot.com

KAMILA MAJCHRZYCKA-SZYMAŃSKA
Z wykształcenia filolożka języka polskiego, teatrolożka i redaktorka. Z zawodu animatorka życia kulturalnego związana z Łodzią. Z zamiłowania niepoprawna czytelniczka. Szczególne miejsce w jej sercu zajmuje sztuka współczesna tworzona z myślą o dzieciach.
W latach 2012-2020 pracowała w Teatrze Pinokio w Łodzi jako menedżerka instytucji oraz kuratorka i producentka licznych wydarzeń artystycznych i edukacyjnych m.in. Międzynarodowego Festiwalu „Teatralna Karuzela”, wydawnictwa muzycznego „Urok Tuwima” czy spektakli teatralno-cyrkowych „Pippi Pończoszanka” oraz „Piotruś Pan” w ramach współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Obecnie współtwórczyni Festiwalu Książki Obrazkowej „KROPKA+KRESKA”. Wyznawczyni świadomego bycia w świecie. Ukojenie znajduje w bliskich relacjach i rytuałach codzienności. Wierzy w ludzi.