Otwarcie festiwalu & instalacji: „Sztuka Uczuć”
PIĄTEK 16 PAŹDZIERNIKA 2020

godz. 17:00
Instalacja artystyczna: „Sztuka Uczuć”/ Matylda Sałajewska

Radość, smutek, złość (i gniew), strach, wstręt, zdziwienie… Co robią z nami emocje? Czego są sygnałem? Skąd się biorą? Jakie sygnały w naszym ciele je zapowiadają? Co zrobić z myślami, które im towarzyszą?

Festiwalowa instalacja, realizowana na antresoli w jednym z budynków w Fabryki Sztuki inspirowana jest książkami obrazkowymi. Specjalnie wybrane tytuły i historie stały się punktem wyjścia do stworzenia przestrzeni wypełnionej chmurami, emocjami i książkami…

Recyklingowe materiały, pochodne papieru, pop-upowe zabiegi i książki wydawnictw Dwie Siostry, Zakamarki, Mamanii, Entliczka, TAKO, Naszej Księgarni, grupy – Tu się czyta, Media Rodziny i Widnokręgu stworzą mikroświat, w którym chcemy inspirować dzieci i towarzyszących im dorosłych do pytania: Uczucia, co to takiego?! Parafrazując tytuł jednej z książek: O tym możecie rozmawiać nie tylko z królikami czy chmurami…

Pragniemy zaprosić Was w podróż po różnych odcieniach emocji oraz do refleksji o tym, jak nazywać, szukać odpowiednich słów i mówić o sobie, a także o tym, jak książka, słowo, obraz, muzyka – kultura i sztuka może Was do tego inspirować.

Będziecie mogli przetestować chmurę radości, skonfrontować się z chmurą gniewu czy dać się zaskoczyć chmurze zdziwienia… Cała instalacja wykonana jest ręcznie, a wykorzystane materiały i techniki są bardzo różnorodne. Dzieci będą mogły doświadczać instalacji nie tylko za pomocą wzroku, ale też innymi zmysłami – takimi jak słuch czy węch.

Podczas odwiedzania instalacji prosimy o przestrzeganie norm i zapisów związanych z obostrzeniami sanitarnymi Covid-19.

Matylda Sałajewska- projektantka interaktywnej wystawy. Artystka i aktywistka działająca w przestrzeni filmu, instalacji i dizajnu. Realizuje projekty interaktywne i edukacyjne, często związane z tematyką społeczną i ekologiczną oraz filmy dokumentalne, projekty multimedialne i street artowe. Ma na koncie liczne wystawy i udział w festiwalach w Polsce i za granica między innymi w: Londynie, Tel Avivie, Lahti, Moskwie, Zagrzebiu, Strasburgu, Pradze, Dusseldorfie, Koloni, Hamburgu, Berlinie i Perth.

Dwukrotna zdobywczyni Śląskiej Rzeczy w kategorii najlepsza identyfikacji wizualna w roku 2010 za projekt Guck mal! Schlesien i najlepszy projekt w kategorii grafika użytkowa 2018 za książkę Śląskie od kuchni. Nominowana przez Polskie Radio Program Trzeci „Trójka” do tytułu Kulturysty Roku 2011.
Opracowywała system identyfikacji wizualnej głośnej wystawy Stanley Kubrick w Muzeum Narodowym w Krakowie. Projekt instalacji Oddychający budynek i siedzisk Słodkie Kato zrealizowała w Katowicach w ramach akcji TAKK! (którą Katowice świętowały polską prezydencję w UE). Jest także autorką spotu reklamującego Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu. Dla Torunia, w ramach festiwalu światła Bella Skyway, stworzyła instalację Wodospad, dla Pałacu Schoena w Sosnowcu instalacje „Między drzewami” i „Kuszenie”. Stworzyła oprawę scenograficzną wydarzeń otwierających i zamykających Industriadę – Święto Szlaku Zabytków Techniki na Śląsku. Zrealizowała instalacje dla Instytutu Goethego z okazji 25 lecia istnienia placówki w Krakowie.

Odpowiadała za oprawę wizualną w tym działania w przestrzeni miejskiej Targów Muzyki Świata WOMEX w Katowicach oraz Konferencji Miast Kreatywnych UNESCO w Krakowie i Katowicach. W związku z odbywającym się w Katowicach Szczytem Klimatycznym COP24
w 2018 roku stworzyła kilka interaktywnych instalacji promujących działania pro ekologiczne w tym pawilon ekspozycyjno- wystawienniczy Dobry Klimat wykonany z kostek słomy.
Kuratorka programu rezydencyjnego Katowice Street Art AiR w latach 2017-2018 www.katowicestreetartair.pl

Mieszka w Katowicach gdzie prowadzi studio multimedialne i zajęcia w pracowni multimediów na Akadami Sztuk Pięknych. Niektóre z projektów filmowych można zobaczyć na: http://vimeo.com/channels/matyldasalajewska

UWAGA! Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Obowiązuje zakrywanie ust i nosa.