Polska szkoła (w) emocji czyli o sztuce uczuć w edukacji

Panel dyskusyjny: Polska szkoła (w) emocji
PONIEDZIAŁEK 19 PAŹDZIERNIKA 2020

godz. 18:00
Polska szkoła (w) emocji czyli o sztuce uczuć w edukacji
Panel dyskusyjny o dorosłych wobec dziecka

Festiwal Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA bardzo chciał być obecny w szkołach. Sytuacja „pandemiczna” skomplikowała te plany. Mamy jednak dla Was specjalne spotkanie i panel dyskusyjny o tym, jak można przyglądać się #sztuceuczuć…

Czy polska szkoła może stworzyć szansę na bycie w dobrej relacji wszystkim uczestnikom swojej społeczności? Co jest największym wyzwaniem dla dorosłych „w emocjach”, zwłaszcza w spotkaniu rodzic (i opiekun/-ka) – nauczycielka (nauczyciel) wobec dziecka? Jak, oddolnie, przyjrzeć się podstawowym potrzebom i na nie reagować?

Podczas festiwalowej rozmowy chcemy przyjrzeć się dorosłym „w emocjach” w kontekście spotkania jakie przynosi przestrzeń szkoły. Przyjrzymy się pytaniom o poczucie odpowiedzialności za swoje uczucia, o recepty na budowanie relacji, o możliwości edukacji emocjonalnej.
Pragniemy wspólnie, z różnych stron, przyjrzeć się spotkaniom dorosłych w przestrzeni szkoły, ale i wyzwaniom, jakie stoją przed nauczycielkami, nauczycielami, a także – przed osobami pełniącymi funkcje dyrektorskie w szkołach publicznych.
Pomstując na polską szkołą, rzadko kiedy przyglądamy się „ciału pedagogicznemu” i jego trudnościom, braku wsparcia i superwizji przy jednoczesnym wymogu skutecznego wspierania dzieci i młodzieży.

>>> Co możemy wspólnie zrobić, by oddolnie pracować nad zmianą? I to faktycznie – „dobrą”?
>>> Gdzie szukać metod na radzenie sobie z emocjami w trudnej współczesności? Dlaczego warto to robić?

W rozmowie wezmą udział:
* Magdalena Kolasa – Psycholog
* Marta Szymczyk – Pedagożka szkolna, „Nieszablonowa pedagożka”
* Marzanna Topolska, Dyrektor SP 41 w Łodzi
* Bożena Będzińska-Wosik, Dyrektor SP 81 w Łodzi – „Budząca się szkoła”
Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda – polonistka, edukatorka i animatorka kultury

Magdalena Kolasa- psycholog rodzinny, terapeuta Integracji Sensorycznej PSTIS, trener, realizator Szkoły dla Rodziców i Wychowawców, założycielka łódzkiej klubokawiarni Baby Club Cafe oraz Fundacji Skillab, entuzjastka projektów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Od 10 lat specjalizuje się w wspieraniu rodziców oraz ich dzieci. Udziela konsultacji psychologicznych, prowadzi terapię dzieci i młodzieży, warsztaty psychoedukacyjne we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz placówkami oświatowymi. Pracuje w oparciu o neurobiologię, umiejętności psychoterapeutyczne w nurcie systemowym, Porozumienie bez Przemocy (NVC) oraz rodzicielstwo bliskości. Prywatnie mama trójki dzieci.

Marta Szymczyk – absolwentka Wydziału Nauk o Wychowaniu na Uniwersytecie Łódzkim, nauczycielka, pedagożka, aktywistka społeczna. Od listopada 2018 prowadzi na Facebooku fanpage „Nieszablonowa pedagożka” poświęcony wychowaniu, edukacji antydyskryminacyjnej, przepisom prawa oświatowego oraz sprawdzonym działaniom w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Marzanna Topolska – od 17 lat dyrektor Szkoły Podstawowej nr 41 w Łodzi, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, coach. Prywatnie szczęśliwa żona i mama dorosłych córek. Od roku mieszka na wsi z mężem, psami i kotem. Wyznaje zasadę: traktuj swoje dzieci tak, żeby chciały przychodzić do ciebie na obiad, nawet jak nie jesteś dobrą kucharką i od roku mieszkasz daleko.

Bożena Będzińska-Wosik
Nauczycielka, edukatorka, moderatorka Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli (WDN). Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi, pierwszej w Polsce publicznej budzącej się szkoły. Współinicjatorka ruchu „Budząca się szkoła”, który ma na celu inspirowanie szkół do wdrażania oddolnych zmian na rzecz kultury uczenia się. Autorka, współautorka i koordynatorka wielu projektów edukacyjnych o zasięgu szkolnym, lokalnym i ogólnopolskim, m.in. „Uwolnić Chudego”, „Dzieci nie ryby i swój głos mają”, realizowanych we współpracy ze Stowarzyszeniem „U Siebie – At Home” z Krakowa.

Na spotkanie obowiązują zapisy. Ilość miejsc ściśle ograniczona (może się zmieniać w związku z ewaluacją sytuacji epidemicznej). Organizator zapewnia sobie prawo do odwołania udziału publiczności w spotkaniu stacjonarnym.

ZAPISY:
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatne. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org lub +48 506 103 207 (w godz. 10-16).