Obrazkowe książki popularnonaukowe w natarciu! Czyli o tym, gdzie rodzi się sukces…

Obrazkowe książki popularnonaukowe w natarciu! Czyli o tym, gdzie rodzi się sukces…

dyskusyjne spotkanie eksperckie on-line (16+) / prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda
od 10 października (niedziela) / godz. 18.00 / miejsce: You Tube

Link do wydarzenia będzie aktywny od 10 października (niedziela) od godz. 18.00: LINK
DOSTĘP BEZPŁATNY. Nagranie będzie dostępne do odwołania.

Zapis spotkania o tym, jak rodzi się książka popularnonaukowa? Co jest zadaniem takiej książki? Jak powstaje i działa w niej obraz? Czy jest jakaś recepta na to, jak „tłumaczyć” zawiłe kwestie? Od czego zależy sukces książki i czym on jest?

W rozmowie udział biorą autorzy (Boguś Janiszewski i Max Skorwider), redaktor wydawnictwa Dwie Siostry (Maciej Byliniak), pedagożka twórczości i trenerka (Monika Just) oraz  literaturoznawczyni i prezeska Polskiej Sekcji IBBY (Anna Czernow). Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda.

MACIEJ BYLINIAK – redaktor, tłumacz, autor książek dla dzieci „Cyrk” (2012) i „Zwierzyniec. Okazy wybrane” (2018). Od 2008 roku redaktor prowadzący w wydawnictwie Dwie Siostry. Zredagował wiele książek popularnonaukowych dla młodych odbiorców, w tym większość książek Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

ANNA MARIA CZERNOW – literaturoznawczyni, badaczka literatury dla dzieci i młodzieży, wykładowczyni akademicka, tłumaczka literatury. Autorka wielu artykułów naukowych publikowanych w polskich i zagranicznych monografiach oraz czasopismach branżowych. Od 2015 roku prezeska Polskiej Sekcji IBBY. Współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Zainteresowania badawcze: historia i teoria literatury, w tym między innymi: fantastyka dla dzieci i młodzieży, literatura anglosaskiego i szwedzkiego „złotego wieku” oraz dorobek literacki i filozoficzny Janusza Korczaka.

BOGUSŁAW JANISZEWSKI – z wykształcenia polonista, trener, coach. Absolwent studiów MBA. Całe swoje zawodowe życie poświęcił rozwijaniu niepublicznej edukacji. Jest przekonany, że świat da się zmienić na lepsze i należy to robić poprzez prawdziwą reformę szkoły. Obecnie intensywnie zaangażowany w rozwój Spark Academy – progresywnej, niepublicznej szkoły podstawowej i średniej w Poznaniu. Wierzy w edukację spersonalizowaną, dlatego w Sparku zajmuje się wdrażaniem narzędzi związanych z tutoringiem oraz metod projektowych. Raport FRIS określa go jako Wizjonera Entuzjastę, który jest: „…kreatywny, wrażliwy i ciekawy świata, łatwo go zainspirować. Potrafi korzystać z wyobraźni i tworzyć nowe pomysły lub idee.”

MONIKA JUST – dr nauk społecznych w zakresie pedagogiki twórczości na Uniwersytecie Łódzkim; trenerka twórczego myślenia i rozwijania zdolności poznawczych, trenerka myślenia projektowego (Design Thinking) i myślenia wizualnego (Visual Thinking), pedagog, pedagog dziecięcy, szkoleniowiec, edukator, przedsiębiorca: właścicielka i trenerka Just4Creativity. Wykładowca Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, trenerka firmy szkoleniowej KOMPETEA Sp. z o.o, trenerka i ekspert wiodący Fundacji Międzynarodowy Instytut Rozwoju, Fundacji Kolorowo i Teatru PINOKIO w Łodzi. Ekspert medialny. Partner merytoryczny i ekspert platformy edukacyjnej EduAkcja oraz Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych WSiP. Trenerka trenerów i ekspert Olimpiady Kreatywności „Destination Imagination” – wydarzenia będącego corocznym podsumowaniem światowego programu dla dzieci i młodzieży zorientowanego na rozwój kreatywności oraz umiejętności XXI wieku.

MAX SKORWIDER – artysta-grafik, profesor uczelniany, kierownik Katedry Grafiki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Adiunkt w pracowni Litografiii, prowadzi też zajęcia z powieści graficznej. Działa aktywnie na rynku artystycznym, jak i komercyjnym. Zajmuje się grafiką projektową, plakatem, ilustracją prasową, kuratorowaniem wystaw oraz innymi formami sztuki współczesnej. Uczestnik wystaw zbiorowych oraz indywidualnych (Wielka Brytania, Niemcy, Rosja, Boliwia, Peru, Ekwador, Meksyk, Włochy, Francja, Belgia, Japonia, Chiny), wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą. Stały współpracownik tygodnika Polityka, Kultury Liberalnej w zakresie ilustracji i komentarzy politycznych. Ilustrator książek dla dzieci i młodzieży.